Første studenter fra Morsø Handelsgymnasium har fået hue på
16. juni 2025

Der er ikke tid til at hvile på laurbærrene for de to nyudklækkede studenter, Jonas Dehn Nielsen og Anton Houe, fra Morsø Handelsgymnasium. Begge er nemlig blandt de talentfulde unge håndboldspillere, der er udtaget til U21 VM i Polen. Inden længe lander de således i København, hvor de skal følges med resten af truppen til Polen – blot få timer efter, at de har fået huen på hovedet.
De to studenter har i dag været oppe i mundtlig engelsk, og de klarede det rigtig flot. Deres familier var, traditionen tro, mødt op for at fejre dem med flag, godt humør og bobler – alkoholfri, naturligvis. Allerede en time efter, at de to studenter fik huen på hovedet, var de allerede på vej videre mod København, hvorfra de og resten af truppen i morgen tager til Polen, hvor VM afholdes.
- Det er en god tid, vi går ind i, når studenterne får deres huer på hovedet, og det ser vi gerne, at alle skal opleve. Dér kan vi hjælpe de unge håndboldspillere og bistå med god planlægning, så det kan lade sig gøre for dem både at få huen på og blive fejret, og derefter hurtigt få dem afsted mod København. De har arbejdet hårdt i de tre år, de har gået hos os, med alle de op- og nedture, det indebærer at være gymnasieelev, og det fejrer vi selvfølgelig med alle de gode traditioner: Flaget hejses for de første studenter, og glade familiemedlemmer møder op for at fejre deres unge mennesker. Selvom det var en kort fejring hos os, fortsætter den formentlig i Polen, da familierne tager med, fortæller vicedirektør Kenny Thomsen.
Skolen har gennem længere tid været i kontakt med landstræner Ulrik Kirkely, så der kunne laves en plan for, hvordan de nyudklækkede studenter både kunne få hue på hovedet og være med til VM. Med god planlægning har det kunne lade sig gøre, at alle enderne mødtes.
Studenterne er til daglig en del af Mors-Thy Håndbold Akademi, hvor Jonas bor på akademiet. De har begge en stramt tilrettelagt hverdag, så de både kan passe deres skolegang og deres håndboldtræning. Det er hårdt arbejde at spille håndbold på eliteniveau og tage en uddannelse samtidig, og i dag har det båret frugt for de to studenter at jonglere begge dele.
- Vi er glade for, at vi har et godt samarbejde med landsholdstræneren, så vi kan give drengene dén mulighed, at de både kan blive studenter og komme til VM, som jo er kæmpestort for dem. Der ligger timevis af hårdt slid, træning og planlægning forud for deltagelse i VM, og det er fantastisk, at det hele kan flaske sig, fortæller Elsebeth, som er eliteidrætskoordinator på Morsø Handelsgymnasium.